cLab : C Programlama Laboratuvari

Mühendislik için C/C++ öğreniyorum

Algoritmik düşünebilme ve pratik çalışma ağırlıklı olarak C programlama dilini temelden hızlı şekilde öğrenerek bir çok farklı problem çözümü için uygulayacağız.

Yorum Gönder Kodlar

Eğitim Bilgileri

Katılım ücretsizdir. Gönüllülük tabanlı bir eğitim setidir.
Katılım Seviyesi : Her ne kadar temel programlama bilginiz olmuş olması faydalı olacak olsa da katılım için şart değildir.
Yer : Mühendislik Fakültesi/Batı Girişi/Bilgisayar Laboratuvari
Başlangıç Tarihi : 09/05/2019 Perşembe
Perşembe >> 10:00 - 12:00
Cuma >> 14:30 - 16:00

İçerik (Yüklenecek)

Takip edeceğimiz temel kitabı görüntüleyebilirsiniz : Kitap-indir

Kullanacağımız IDE ise Code::Blocks olacak. Fakat illa da bunu kullanmak zorunda değilsiniz. Ben anlatımları/gösterimleri/hata ayıklamaları bunun üzerinden yapacağım. Son sürümü şuradan indirebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda halihazırda GCC compiler yok ise codeblocks-17.12mingw-setup.exe olan versiyonu indirmeniz gerekcektir. Ya da codeblocks-17.12-setup.exe indirmek istiyorsaniz GCC compiler ayriyeten indirip kurmanız ve CodeBlocks ayarlarını buna göre güncellemeniz gerekecektir.

Diğer IDE'ler ile güncelleme karşılaştırması: Bloodshed Dev C++ 2005'den bu yana güncellenmemiş. Orwell Dev C++ son güncellemeyi 2015'de yapmış. Fakat Code::Blocks son güncellemeyi 30 Aralık 2017'de yapmış görünüyor. Bu durum güncellemesi daha önceden bırakılmış araçları kullanırken oluşabilecek potansiyel kurulum/yönetim problemlerinin fazlalılığından dolayı önemlidir.
Windows'un yeni sürümlerinde Bloodshed üzerinden karşılaşılan örnek problem ve çözümü: g++.exe has stopped working

Presentation-indir

Türkçe Kaynaklar

C Programlama Kaynak-1
C Programlama Kaynak-2
C Programlama Kaynak-3
C Programlama Kaynak-4
C Programlama Kaynak-5
C Programlama Kaynak-6-Deitel